MFG #OS30FAJ12
UPC #41701942091
SKU #3933133
Product description
ABBINC OS30FAJ12 30AMP 480VAC (3)POLE CLASS J FUSES FUSED DISCONNECT DIN RAIL MOUNTED
ABB Disconnect Switch, Front Operated Fusible Open, Series: OS Series, 600 VAC, 30 A, 20 hp, 50/60 Hz, 3 Pole, Base Mount, Screw Terminal, 40 deg C, 100 mm H x 143 mm W x 119 mm D
- Switches can be used equally well with either top or bottom incoming power feed
Modular construction
Handles can be padlocked in the "OFF" position with up to three padlocks
Welded contact protection
Clear position indication
Quick make, quick brake mechanism
Fuses are totally isolated in the off position, reducing the risk of shock to authorized personnel
Superior short circuit protection
Front operated mode
Class J fuse compatible
1-pole to the left of mechanism, 2-poles to the right of mechanism
- SWITCH DISC 600VAC 30A 20HP 3 50/60HZ B
- Product Catalog Page(s)
Specification Sheet
- RoHS Compliant|CE Certified|UL Listed|CSA Certified
- Brand: ABB IncAmperage Rating: 30 AApplication: For use with J fuse typeCountry of Origin: FINumber of Poles: 3Size: 143x100x119mmSpecial Features: Fuses are totally isolated in the ´OFF´ position, reducing the risk of shock to authorized personnelStandard: RoHs, CEType: Disconnect SwitchVoltage Rating: 600 V