EDWR 52R-N5-40WH
EDWR 52R-N5-40WH
MFG #52R-N5-40WH
UPC #78264026558
SKU #29324
1 in Stock
Stock Item
More available 05/28/2026
Product description
EDWR 52R-N5-40WH 120VAC RED ROTATING BEACON HALOGEN LAMP INDOOR/OUTDOOR
Edwards Signalingâ„¢ Rotating Beacon, Weatherproof, Series: 52 Series, 120 VAC, 0.35 A, 40 W Wattage, Cylindrical Shape, 6 in Diameter, Halogen Lamp, Red, 65 fpm Flash, 3328 cd Light Output, 25000 hr Average Life, Specifications Met: UL 1638, cUL Listed, 1/2 in NPT Surface Mounting, -31 to 150 deg F, Cast Metal Base/Polycarbonate Dome Housing Material, 8-1/2 in H Dimensions