MFG #WH22-120-C
UPC #87218010007
SKU #3912740
Product description
FULHAM WH22-120-C WORK HORSE FCI WH22-120-C 35W .32A 120V BA BALLAST
FULHAM® Electronic Fluorescent Ballast, Series: WorkHorse™, CFL Lamp, 15 to 26 W Lamp, 35 W Wattage, 120 VAC, 0.32 A, 50/60 Hz Frequency, Instant Start, -20 to 158 deg F Minimum Starting, Total Harmonic Distortion: <30 %, Power Factor: >0.9, Ballast Factor: 0.9 to 1.1, -20 deg F, 3.3 in L x 1.75 in W x 1 in H Dimensions
- BALLAST FLUOR ELEK CFL 15 TO 26W 120VAC
- Product Catalog Page(s)
Specification Sheet
- UL Listed|FCC CFR Title 47 Part 18 Non-Consumer|ARRA Compliant
- Brand: FulhamApplication: Commercial & ResidentialBallast Factor: 1.1Color: Aluminum Grey/ WhiteCountry of Origin: CHNFrequency Rating: 50/60 HZHeight: 1 inLength: 3.3 inMinimum Starting Temperature: - 30°C ( '- 20° F ) F/CNumber of Lamps: 2Power Factor: >0.98 PFSpecial Features: VersatileStandard: UL Listed Type 1 or Type 2Start Type: INSTANT STARTSub Brand: Work HorseThermal Protection: CLASS PTotal Harmonic Distortion: 0 %Type: ElectronicVoltage Rating: 120 VWattage: 35 WWidth: 1.75 in