MERSEN A4BQ1000
MERSEN A4BQ1000
MFG #A4BQ1000
UPC #78200193938
SKU #282225
2 in Stock
Stock Item
More available 06/01/2026
Product description
MERSEN A4BQ1000 600V 1000A L TD FUSE
Mersen AMP-TRAP® 2000 SmartSpot® Power Fuse, Current Limiting Low Voltage North American Time Delay, Series: A4BQ, Non-Indicating, Rejection, 1000 A, 600 VAC, 200 kA Interrupt, Class: L, 4 s at 500% Response, Blade Terminal, Bolted-On Mounting, Cylindrical Body, Dual Element, Fiberglass, 2-1/2 in Dia x 10-3/4 in L Body