MFG #F30T12/CW/RS
UPC #04613523476
SKU #59724
10 in Stock
Special Order Item. Minimum purchase may be required.
More available 05/11/2027
Product description
SYL F30T12/CW/RS 23476 30WATT T12 36" COOL WHITE RAPID START FLUORESCENT LAMP 4200K COLOR TEMPERATURE 60CRI
Sylvania Fluorescent Lamp, F30T12/C Designation, 30 W Wattage, Fluorescent Lamp, Medium Bi-Pin Lamp Base, T12 Shape, 2200 Lumens, 18000 hr Average Life, Cool White, 60 CRI, 4200 K Color Temperature, 1-1/2 in Diameter, Phosphor Coated Lamp, Rapid Start
- Commercial and Residential Applications
- LAMP FLUOR 30W MDM BI-PIN FLUOR 60 4200K
- Product Catalog Page(s)
MSDS
Specification Sheet
- RoHS Compliant|ANSI C78.81-2001
- Brand: Sylvania LampsAmperage Rating: Ballast DependentApplication: Commercial/ResidentialAverage Life: 18000 HRBase: Medium BipinBulb: T12Color Rendering Index (CRI): 60Color Temperature: 4200 KCountry of Origin: MULDesignation: F30T12/CDiameter: 1.5 in inFinish: phosphorLumens: 2.2k lmShape: T12Special Features: COOL WHITEStandard: RoHS Compliant|ANSI C78.81-2001Start Type: RAPID STARTSub Brand: COOL WHITETotal Harmonic Distortion: Ballast DependentType: FluorescentVoltage Rating: Ballast DependentWattage: 30 W