MFG #F96T12/CW/HO/COLD
UPC #04613525134
SKU #59942
Product description
SYL F96T12/CW/HO/COLD 25134 110WATT T12 96" COOL WHITE RAPID START HIGH OUTPUT FLUORESCENT LAMP 4200K COLOR TEMPERATURE 60CRI FOR COLD TEMPERATURE (-60DEG F)
Sylvania Fluorescent Lamp, High Output, F96T12/C Designation, 110 W Wattage, 800 mA, Fluorescent Lamp, Recessed Double Contact Lamp Base, T12 Shape, 8600 Lumens, 12000 hr Average Life, Cool White, 60 CRI, 4200 K Color Temperature, 96 in Length, 1-1/2 in Diameter, Phosphor Coated Lamp, Rapid Start
- Commercial and Residential Applications
- LAMP FLUOR 110W DC RECESSED FLUOR 60 T12
- Product Catalog Page(s)
MSDS
Specification Sheet
- ANSI C78.81-2001
- Brand: Sylvania LampsAmperage Rating: Ballast DependentApplication: Commercial/ResidentialAverage Life: 12000 HrBase: Recessed Double ContactBulb: T12Color Rendering Index (CRI): 60Color Temperature: 4200 KCountry of Origin: MULDesignation: F96T12/CDiameter: 1.5 in inFinish: phosphorLumens: 8.6k lmShape: T12Special Features: COOL WHITEStandard: ANSI C78.81-2001Start Type: RAPID STARTSub Brand: COOL WHITETotal Harmonic Distortion: Ballast DependentType: FluorescentVoltage Rating: Ballast DependentWattage: 110 W