MFG #FO28/841/XP/SS/ECO
UPC #04613522179
SKU #2949432
10 in Stock
Product description
SYL FO28/841/XP/SS/ECO 22179 28WATT T8 841 48" RAPID/ INSTANT START FLOURESCENT LAMP 4100K COLOR TEMPERATURE 85CRI EXTENDED PREFORMANCE SUPERSAVER
Sylvania OCTRON® 800 XP® SUPERSAVER® ECOLOGIC®3 Fluorescent Lamp, Extended Performance, FO28/841/XP/SS/ECO3 Designation, 28 W Wattage, Linear Fluorescent Lamp, Medium Bi-Pin Lamp Base, T8 Shape, 2725 Lumens, 40000 hr Average Life, 85 CRI, 4100 K Color Temperature, 47.78 in Length, 1.1 in Diameter, Phosphor Coated Lamp, Instant/Rapid Start, Electronic Ballast
- LAMP FLUOR 28W MDM BI-PIN UN FLUOR 85 T8
Specification Sheet
- RoHS Compliant|TCLP Compliant|CEE Certified
- Brand: Sylvania LampsAmperage Rating: Ballast DependentApplication: Commercial/ResidentialAverage Life: 40000 HRBase: Medium BipinBulb: T8Color Rendering Index (CRI): 85Color Temperature: 4100 KCountry of Origin: MULDesignation: FO28/841/XP/SS/ECO3Finish: phosphorShape: T8Special Features: see SYLVANIA.comStandard: RoHS Compliant|TCLP Compliant|CEE CertifiedSub Brand: OCTRON 800 XP SS, ECOLOGIC3Total Harmonic Distortion: Ballast DependentType: FluorescentVoltage Rating: Ballast DependentWattage: 28 W