MFG #F20T12/CW
UPC #04613522078
SKU #59694
Product description
SYL F20T12/CW 22078 20WATT T12 24" COOL WHITE PREHEAT FLUORESCENT LAMP 4200K COLOR TEMPERATURE 60CRI
Sylvania Fluorescent Lamp, F20T12/C Designation, 20 W Wattage, Fluorescent Lamp, Medium Bi-Pin Lamp Base, T12 Shape, 1200 Lumens, 9000 hr Average Life, Cool White, 60 CRI, 4200 K Color Temperature, 1-1/2 in Diameter, Phosphor Coated Lamp, Pre-Heat Start
- Commercial and Residential Applications
- LAMP FLUOR 20W MDM BI-PIN FLUOR 60 4200K
- Product Catalog Page(s)
MSDS
Specification Sheet
- RoHS Compliant|ANSI C78.81-2001
- Brand: Sylvania LampsAmperage Rating: Ballast DependentApplication: Commercial/ResidentialAverage Life: 9000 hrBase: Medium BipinBulb: T12Color Rendering Index (CRI): 60Color Temperature: 4200 KCountry of Origin: MULDesignation: F20T12/CDiameter: 1.5 in inFinish: phosphorLumens: 1.2k lmShape: T12Special Features: COOL WHITEStandard: RoHS Compliant|ANSI C78.81-2001Start Type: PREHEATSub Brand: COOL WHITETotal Harmonic Distortion: Ballast DependentType: FluorescentVoltage Rating: Ballast DependentWattage: 20 W