MFG #F40DSGN50
UPC #04613524683
SKU #59803
Product description
SYL F40DSGN50 24683 40WATT T12 48" DESIGN RAPID START FLUORESCENT LAMP 5000K COLOR TEMPERATURE 90CRI
Sylvania Fluorescent Lamp, F40DSGN50 Designation, 40 W Wattage, Fluorescent Lamp, Medium Bi-Pin Lamp Base, T12 Shape, 2200 Lumens, 20000 hr Average Life, 90 CRI, 5000 K Color Temperature, 47.78 in Length, 1-1/2 in Diameter, Phosphor Coated Lamp, Pre-Heat/Rapid Start
- Commercial and Residential Applications
- LAMP FLUOR 40W MDM BI-PIN FLUOR 90 5000K
- Product Catalog Page(s)
MSDS
Specification Sheet
- RoHS Compliant|ANSI C78.81-2001
- Brand: Sylvania LampsAmperage Rating: Ballast DependentApplication: Commercial/ResidentialAverage Life: 20000 HRBase: Medium BipinBulb: T12Color Rendering Index (CRI): 90Color Temperature: 5000 KCountry of Origin: MULDesignation: F40DSGN50Diameter: 1.5 in inFinish: phosphorLength: 47.78 inLumens: 2.2k lmShape: T12Special Features: see SYLVANIA.comStandard: RoHS Compliant|ANSI C78.81-2001Start Type: RAPID START/PREHEATSub Brand: DESIGN 50Total Harmonic Distortion: Ballast DependentType: FluorescentVoltage Rating: Ballast DependentWattage: 40 W