SYL FP54/841/HO/ECO
MFG #FP54/841/HO/ECO
UPC #04613520906
SKU #2953347
Product description
SYL FP54/841/HO/ECO 20906 54WATT T5 841 48" HIGH OUTPUT FLUORESCENT LAMP 4100K COLOR TEMPERATURE 85CRI
Sylvania PENTRON® HO ECOLOGIC® Fluorescent Lamp, High Output, FP54/841/HO/ECO Designation, 54 W Wattage, Fluorescent Lamp, Miniature Bi-Pin Lamp Base, T5 Shape, 4450 Lumens, 30000 hr Average Life, 85 CRI, 4100 K Color Temperature, 45.8 in Length, 0.67 in Diameter, Rare Earth Phosphor Coated Lamp, Programmed/Rapid Start, Electronic Ballast
- LAMP FLUOR 54W MINTR BI-PIN FLUOR 85 T5
- Product Catalog Page(s)
MSDS
Specification Sheet
- RoHS Compliant|TCLP Compliant|ANSI C78.81-2001
- Brand: Sylvania LampsAmperage Rating: Ballast DependentApplication: Commercial/ResidentialAverage Life: 30000 HRBase: Miniature BipinBeam Angle: UniversalBulb: T5Color: Cool WhiteColor Rendering Index (CRI): 85Color Temperature: 4100 KCountry of Origin: MULDesignation: FP54/841/HO/ECODiameter: 0.625 inFinish: phosphorFixture Type: LinearLength: 45.256 inLumens: 4.45k lmShape: T5Special Features: see SYLVANIA.comStandard: RoHS Compliant|TCLP Compliant|ANSI C78.81-2001Start Type: PROGRAMMED RAPID STARTSub Brand: PENTRONTotal Harmonic Distortion: Ballast DependentType: FluorescentVoltage Rating: Ballast DependentWattage: 54 W