MFG #FP54/850/HO/ECO
UPC #04613520949
SKU #3724358
Product description
SYL FP54/850/HO/ECO 20949 54WATT T5 850 48" HIGH OUTPUT FLUORESCENT LAMP 5000K COLOR TEMPERATURE 85CRI
Sylvania Fluorescent Lamp, High Output, FP54/850/HO/ECO Designation, 54 W Wattage, Linear Fluorescent Lamp, G5 Miniature Bi-Pin Lamp Base, T5 Shape, 4375 Lumens, 30000 hr Average Life, Cool White, 85 CRI, 5000 K Color Temperature, 45.256 in Length, 5/8 in Diameter, Rare Earth Phosphor Coated Lamp, Programmed/Rapid Start
- Commercial and Residential Applications
- LAMP FLUOR 54W G5 MINTR BI-PIN UN FLUOR
- Product Catalog Page(s)
MSDS
Specification Sheet
- RoHS Compliant|ANSI C78.81-2001
- Brand: Sylvania LampsAmperage Rating: Ballast DependentApplication: Commercial/ResidentialAverage Life: 30000 HRBase: Miniature BipinBeam Angle: UniversalBulb: T5Color: DaylightColor Rendering Index (CRI): 85Color Temperature: 5000 KCountry of Origin: MULDesignation: FP54/850/HO/ECODiameter: 0.625 inFinish: phosphorFixture Type: LinearLength: 45.256 inLumens: 4.375k lmShape: T5Special Features: COOL WHITEStandard: RoHS Compliant|ANSI C78.81-2001Start Type: PROGRAMMED RAPID STARTSub Brand: PENTRONTotal Harmonic Distortion: Ballast DependentType: FluorescentVoltage Rating: Ballast DependentWattage: 54 W