MFG #FB40/CWX/6
UPC #04613524004
SKU #60042
Product description
SYL FB40/CWX/6 24004 40WATT T12 CURVALUME 6" LEG SPACING DELUXE COOL WHITE RAPID START FLUORESCENT LAMP 4100K COLOR TEMPERATURE 87CRI
Sylvania OCTRON® CURVALUME® U-Bent Lamp, FB40/CWX/6 Designation, 40 W Wattage, Fluorescent Lamp, Medium Bi-Pin Lamp Base, T12 Shape, 2100 Lumens, 18000 hr Average Life, 87 CRI, 4100 K Color Temperature, Phosphor Coated Lamp, Pre-Heat/Rapid Start, Magnetic Ballast, 1-1/2 in Dia x 22-1/2 in L Dimensions
- Commercial and Residential Applications
- LAMP U-BT 40W MDM BI-PIN FLUOR T12 87
- Product Catalog Page(s)
MSDS
Specification Sheet
- Brand: Sylvania LampsAmperage Rating: Ballast DependentApplication: Commercial/ResidentialAverage Life: 18000 HRBase: Medium BipinBulb: T12Color Rendering Index (CRI): 87Color Temperature: 4100 KCountry of Origin: MULDesignation: FB40/CDiameter: 1.5 in inFinish: phosphorLumens: 2,300Shape: T12Special Features: see SYLVANIA.comStart Type: RAPID START/PREHEATSub Brand: CURVALUMETotal Harmonic Distortion: Ballast DependentType: FluorescentVoltage Rating: Ballast DependentWattage: 40 W