MFG #H612-1000
UPC #71562900083
SKU #2563329
4900 in Stock
Stock Item
More available 06/16/2026
Product description
RAYC H612-1000 6WATT/FT 120VAC WET SELF-REGULATING HEATING CABLE 1000' REEL
Raychem®, H6121000, Self-Regulating Heating Cable, Series: Wintergard Wet, 1 Core, 2 Conductors, 16 AWG Conductor, Nickel Plated Copper Conductor, 120 VAC, 0.05 A, 6 W Wattage, 150 deg F, Polyolefin Insulation, Black None
- For use with roof and gutter de-icing, downspouts, roof drains, marine and lighter plastic or metal pipes up to 8 in Dia
- CABLE HTG SELF-REGULATING 2 120VAC 0.05A