APPL TMC2X-100118AX
APPL TMC2X-100118AX
MFG #TMC2X-100118AX
UPC #78138137726
SKU #4035576
22 in Stock
Stock Item
More available 06/03/2026
Product description
APPL TMC2X-100118AX 1" NPT CONNECTOR FOR JACKETED METAL CLAD CABLE .79"-1.10" CABLE ARMOR .87"-1.18" CABLE JACKET EXPLOSION/DUST/IGNITION PROOF ALUMINUM
Appleton® Cable Connector, 2-Piece Straight, Series: TMC2X, 1 in Trade, Cable Openings: 0.87 to 1.18 in, Teck/Jacketed MC Cable, Thread Connection, Copper Free Aluminum, -60 to 85 deg C, 1.99 in Dia x 4.13 in L Dimensions