APPL GK250-300-N
MFG #GK250-300-N
UPC #78138143440
SKU #82127
7 in Stock
Stock Item
More available 06/03/2026
Product description
APPL GK250-300-N 2-1/2" & 3" CONDULET GASKET FORM85 NEOPRENE
Appleton® Unilets™ Conduit Body Gasket, Form 35, 2-1/2 to 3 in Hub, For Use With: Rigid Steel, Rigid Aluminum, IMC and EMT Conduit, Neoprene
- GASKET BODY CONDUIT 2-1/2 TO 3IN RGD STL
- Product Catalog Page(s)
Specification Sheet
- UL 514A, 514B, E2527|UL Listed|CSA C22.2 No 18.3, 065183 Certified|FB-1 NEMA Standard|Buy American Act Compliant
- Brand: AppletonApplication: For use with 2.50 and 3.00 inch Form 35 Conduit bodies. Seals and protects.Country of Origin: USSpecial Features: Neoprene. Tear out inner section to convert to "open" type gasket.Standard: UL 514A, 514B, E2527|UL Listed|CSA C22.2 No 18.3, 065183 Certified|FB-1 NEMA Standard|Buy American Act CompliantSub Brand: UniletsType: Solid gasket for use with Form 35 conduit bodies