AB 1492-JG16
MFG #1492-JG16
UPC #66207305848
SKU #2947457
Product description
AB 1492-JG16 IEC 1-Ckt Feed-Through Grd Blk, 16mm,16-6AWG
- Specification Sheet
- Brand: AB Proximity SensorsColor: Green /Yellow Stripe StandardCountry of Origin: ROSpecial Features: Screw Connection, Feed Through,Grounding, 1 Pole,,Green/Yellow, Pkg. Qty. of 50Standard: CCC, CE, CSA, CUL, KC, MARINE, ULSub Brand: 1492Terminal Size: 12 x 60 x 56mm (0.472 x 2.36 x,2.20 in)Type: IEC Screw Grounding Term BlkWire Size: UR - #24…4 AWG, CSA - #24…4,AWG, IEC - 16mm², ATEX #16…6,AWG