AB 1492-JG35
MFG #1492-JG35
UPC #66207305849
SKU #2947261
Product description
AB 1492-JG35 #12-#1AWG GREEN/YELLOW FEED THROUGH GROUNDING TERMINAL BLOCK SCREW CONNECTION
- Specification Sheet
- Brand: AB Proximity SensorsColor: Green /Yellow Stripe StandardCountry of Origin: ROSpecial Features: Screw Connection, Feed Through,Grounding, 1 Pole,,Green/Yellow, Pkg. Qty. of 25Standard: CCC, CE, CSA, CUL, KC, MARINE, ULSub Brand: 1492Terminal Size: 6 x 60 x 63mm (0.56 x 2.36 x2.48 in)Type: IEC Screw Grounding Term BlkWire Size: UR - #12…1 AWG, CSA - #12…2,AWG, IEC - 35mm², ATEX 14…2,AWG