MFG #MH70/U/MED
UPC #03129315410
SKU #3813515
3 in Stock
Special Order Item. Minimum purchase may be required.
More available 06/03/2026
Product description
EIKO® HID-Metal Halide Lamp, Universal Burn, 70 W Wattage, HID Metal Halide Lamp, E26 Medium Screw Lamp Base, ED17 Shape, 5600 Lumens Initial/3600 Lumens Mean Lumens, 15000 hr Average Life, 70 CRI, 4000 K Color Temperature, Clear Lamp, Pulse Start, M98 Ballast, 2.13 in Dia x 5.5 in L Dimensions
- High output and efficiency reduced power consumption saves money on electricity costs
Low color shift produces consistent lighting over the life of the lamp
Superior Lumens maintenance more usable light over time extends the useful life of the lamp
Universal burn reduces SKU count in inventory
- LAMP HALIDE HID-MET 70W E26 MDM SCR ED17