THHN 16TFFN-CU-STR-OE-500
THHN 16TFFN-CU-STR-OE-500
MFG #16TFFN-CU-STR-OE-500
UPC #98010010020
SKU #74572
17000 in Stock
Stock Item
More available 05/29/2026
Product description
16TFFN-CU-STR-OE-500 #16AWG TFFN STRANDED ORANGE COPPER CONDUCTOR 500' SPOOL
Generic Building Wire, Type TFFN, Carton Packaging, 600 VAC, 1 Conductor, Stranded Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 99 mil OD, 500 ft Length, 26 Strands, PVC Insulation, Nylon Jacket, Orange Jacket, 90 deg C