THHN 16TFFN-CU-STR-RD-2500
product-image
THHN 16TFFN-CU-STR-RD-2500
MFG #16TFFN-CU-STR-RD-2500
UPC #98010022722
SKU #74737
12500 in Stock
Stock Item
More available 05/14/2026 and 05/29/2026
Product description
16TFFN-CU-STR-RD-2500 #16AWG TFFN STRANDED RED COPPER CONDUCTOR 2500' REEL
Generic Building Wire, Type TFFN, Reel/Spool Packaging, 600 VAC, 8 A, 1 Conductor, Stranded Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 0.101 in OD, 2500 ft Length, 26 Strands, PVC Insulation, Nylon Jacket, Red Jacket, 90 deg C