THHN 16TFFN-CU-STR-WE/BE-2500
THHN 16TFFN-CU-STR-WE/BE-2500
MFG #16TFFN-CU-STR-WE/BE-2500
UPC #73937376583
SKU #296174
2500 in Stock
Stock Item
More available 06/02/2026
Product description
16TFFN-CU-STR-WE/BE-2500 #16AWG TFFN STRANDED WHITE W/ BLUE TRACER COPPER CONDUCTOR 2500' REEL
Encore Wire Building Wire, Type TFFN, Reel Packaging, 600 VAC, 8 A, 1 Conductor, Stranded Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 0.101 in OD, 2500 ft Length, 26 Strands, PVC Insulation, Nylon Jacket, Blue/White Jacket, 90 deg C