THHN 16TFN-CU-SOL-GY-500
product-image
THHN 16TFN-CU-SOL-GY-500
MFG #16TFN-CU-SOL-GY-500
UPC #03288611085
SKU #3809917
1500 in Stock
Stock Item
More available 05/29/2026
Product description
16TFN-CU-SOL-GY-500 #16AWG TFN SOLID GRAY COPPER CONDUCTOR 500' SPOOL
Southwire® Building Wire, Type TFN/AWM, Spool Packaging, 600 VAC, 8 A, 1 Conductor, Solid Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 91 mil OD, 500 ft Length, 1 Strands, PVC Insulation, Nylon Jacket, Gray Jacket, 90 to 105 deg C