MFG #16TFN-CU-SOL-PE-500
UPC #03288611105
SKU #3809918
500 in Stock
Stock Item
More available 05/14/2026 and 05/29/2026
Product description
16TFN-CU-SOL-PE-500 #16AWG TFN SOLID PURPLE COPPER CONDUCTOR 500' SPOOL
Southwire® Building Wire, Type TFN/AWM, Spool Packaging, 600 VAC, 8 A, 1 Conductor, Solid Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 91 mil OD, 500 ft Length, 1 Strands, PVC Insulation, Nylon Jacket, Purple Jacket, 90 to 105 deg C
- For used as fixture wire, machine tool wiring or appliance wiring
- WIRE BLDG 600VAC 1 SOL COPPER 16AWG 8A