MFG #16TFN-CU-SOL-WE-500
UPC #03288611120
SKU #3747156
1500 in Stock
Stock Item
More available 05/29/2026
Product description
16TFN-CU-SOL-WE-500 #16AWG TFN SOLID WHITE COPPER CONDUCTOR 500' SPOOL
Southwire® Building Wire, Type TFN/AWM, Spool Packaging, 600 VAC, 8 A, 1 Conductor, Solid Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 91 mil OD, 500 ft Length, 1 Strands, PVC Insulation, Nylon Jacket, White Jacket, 90 to 105 deg C
- For used as fixture wire, machine tool wiring or appliance wiring applications
- WIRE BLDG SP 600VAC 1 16AWG SOL COPPER