THHN 12THHN-CU-SOL-BK-SWCCP-2000
MFG #12THHN-CU-SOL-BK-SWCCP-2000
UPC #03288691252
SKU #3986630
2000 in Stock
Special Order Item. Minimum purchase may be required.
More available 05/25/2026
Product description
12THHN-CU-SOL-BK-SWCCP-2000 #12AWG THHN SOLID BLACK COPPER CONDUCTOR 2000' COILPAK SWC 58026505
Southwire® SIMpull® Building Wire, THHN/THWN, 600 VAC, 20 A, 1 Conductors, Solid Copper Conductor, 12 AWG Conductor, 119 mil OD, 2000 ft Length, 1 Strands, PVC Insulation, Nylon Jacket, Black Jacket, 90 deg C