XHHWCU 10XHHW-CU-STR-BK-500
MFG #10XHHW-CU-STR-BK-500
UPC #03288624001
SKU #310357
3500 in Stock
Stock Item
More available 05/14/2026 and 05/23/2026
Product description
10XHHW-CU-STR-BK-500 #10AWG XHHW-2 STRANDED BLACK COPPER CONDUCTOR 500' SPOOL
Southwire® Building Wire, Type XHHW, 600 VAC, 30 A, 1 Conductor, Annealed Stranded Copper Conductor, 10 AWG Conductor, 171 mm OD, 500 ft Length, 7 Strands, Polyethylene Insulation, Nylon Jacket, Black Jacket, 90 deg C