AB 1492-JG10
MFG #1492-JG10
UPC #66207305847
SKU #2947409
Product description
AB 1492-JG10 #16-#6AWG GREEN/YELLOW FEED THROUGH GROUNDING TERMINAL BLOCK SCREW CONNECTION
- Specification Sheet
- Brand: AB Proximity SensorsColor: Green /Yellow Stripe StandardCountry of Origin: ROSpecial Features: Screw Connection, Feed Through,Grounding, 1 Pole,,Green/Yellow, Pkg. Qty. of 50Standard: CCC, CE, CSA, CUL, KC, MARINE, ULSub Brand: 1492Terminal Size: 10 x 60 x 39.5mm (0.394 x 2.36,x 1.56 in)Type: IEC Screw Grounding Term BlkWire Size: UR - #16...6 AWG, CSA -,#16...6 AWG, IEC - 10mm², ATEX,16…8AWG