CORDMTW 12MTW-GN-500
CORDMTW 12MTW-GN-500
MFG #12MTW-GN-500
UPC #02989225652
SKU #26584
3500 in Stock
Stock Item
More available 06/02/2026
Product description
12MTW-GN-500 #12AWG MTW 65 STRANDS GREEN 500' SPOOL
Southwire® Building Wire, Type MTW, 600 VAC, 29 A, 1 Conductor, Bare Copper Conductor, 12 AWG Conductor, 0.155 in OD, 500 ft Length, 65 Strands, 1.62 Ohm Resistance, PVC Insulation, Green Jacket, -30 to 105 deg C