MFG #16MTW-BN-500
UPC #07940766512
SKU #26683
1000 in Stock
Stock Item
More available 06/03/2026
Product description
16MTW-BN-500 #16AWG MTW 26 STRANDS BROWN 500' SPOOL
General Cable® Carol® Hook-Up Wire, Type MTW/AWM/TFF/MTW, Spool Packaging, 600 VAC, 8 A, 1 Conductors, Fully Annealed Bare Stranded Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 0.123 in OD, 500 ft Length, 26/30 Strands, PVC Insulation, PVC Jacket, Brown Jacket, 90 deg C
- Outstanding oil, flame and moisture resistance
Carol® size 600 VAC E# MTW (UL) or TFF or AWM VW-1, CSA TEW 105 deg C FT-1 18 and 16 AWG jacket
Carol® size 600 VAC E# MTW (UL) or AWM VW-1, CSA TEW 105 deg C FT-1 14 through 8 AWG jacket
- WIRE HOOK-UP 600VAC 1 16AWG 500FT BR