MFG #50LMP-40WH
UPC #78264025444
SKU #29301
2 in Stock
Stock Item
More available 05/28/2026
Product description
EDWR 50LMP-40WH 40WATT HALOGEN LAMP REPLACEMENT FOR 50 SERIES FLASHING BEACONS (P-041695-0108)
Edwards Signalingâ„¢ Replacement Lamp, Non-Dimmable, 40 W, 120 VAC, 0.3 A, Halogen Lamp, Double Contact Bayonet Lamp Base, 265 Lumens, 25000 hr Average Life, White, Clear Lamp
- For series 50 beacon flashing light
- LAMP REPLACEMENT 40W HALOGEN DC BAY 0.3A
- Product Catalog Page(s)
Specification Sheet
- Brand: Edwards SignalingAverage Life: 25000 hoursBase: Double Contact BayonetCountry of Origin: USDimmable: NoWattage: 40 W