MFG #52R-N5-40WH
UPC #78264026558
SKU #29324
1 in Stock
Stock Item
More available 05/28/2026
Product description
EDWR 52R-N5-40WH 120VAC RED ROTATING BEACON HALOGEN LAMP INDOOR/OUTDOOR
Edwards Signalingâ„¢ Rotating Beacon, Weatherproof, Series: 52 Series, 120 VAC, 0.35 A, 40 W Wattage, Cylindrical Shape, 6 in Diameter, Halogen Lamp, Red, 65 fpm Flash, 3328 cd Light Output, 25000 hr Average Life, Specifications Met: UL 1638, cUL Listed, 1/2 in NPT Surface Mounting, -31 to 150 deg F, Cast Metal Base/Polycarbonate Dome Housing Material, 8-1/2 in H Dimensions
- Indoor and Outdoor Applications
- BEACON ROTATING 120VAC 0.35A 40W CYL 6IN
- Product Catalog Page(s)
Specification Sheet
- ARRA Compliant|Buy American Act Compliant
- Brand: Edwards SignalingAmperage Rating: 350m AAverage Life: 25000 hoursCandle Power: 3,3328 cdColor: RedCountry of Origin: USFlashes Per Minute: 65 fpmLumens: 265 lmMaterial: Metal/PolycarboteMounting: 1/2 in. NPT conduit or surfaceNEMA Rating: Indoor/OutdoorShape: CylindricalSize: 8 1/2 H X 6 W inchesStandard: ARRA Compliant|Buy American Act CompliantType: Rotating HalogenVoltage Rating: 120 VWattage: 40 W