MFG #LLNRK100
UPC #07945833082
SKU #3804861
4 in Stock
Special Order Item. Minimum purchase may be required.
More available 06/02/2026
Product description
L-FSE LLNRK100 UL CLASS RK1 DUAL ELEMENT TIME DELAY FUSE
Littelfuse® POWR-GARD® Time Delay Fuse, Current Limiting, Series: LLNRK, Non-Indicating, Rejection, 100 A, 250 VAC/125 VDC, 200/20 kA Interrupt, Class: RK1, Knife Blade Terminal, Holder Mounting, Cartridge Body, Dual Element, Melamine, 1-1/16 in Dia x 5-7/8 in L Body
- All General Purpose Circuits, Motors, Transformers and Safety Upgrades Applications
- Stops damaging short circuits faster than any mechanical protective device
Low resistance design reduces power consumption and utility bills
Eliminates needless downtime caused by power surges or equipment demands
200 kA at 250 VAC, 20 kA at 125 VDC interrupting rating