MFG #A4BQ1000
UPC #78200193938
SKU #282225
2 in Stock
Stock Item
More available 06/01/2026
Product description
MERSEN A4BQ1000 600V 1000A L TD FUSE
Mersen AMP-TRAP® 2000 SmartSpot® Power Fuse, Current Limiting Low Voltage North American Time Delay, Series: A4BQ, Non-Indicating, Rejection, 1000 A, 600 VAC, 200 kA Interrupt, Class: L, 4 s at 500% Response, Blade Terminal, Bolted-On Mounting, Cylindrical Body, Dual Element, Fiberglass, 2-1/2 in Dia x 10-3/4 in L Body
- FUSE PWR 1000A 600VAC 200KA L CYL
- Product Catalog Page(s)
Specification Sheet
- CSA C22.2 No. 248.10|DC Listed|RoHS Compliant|UL 248|UL 248-10 File No. E2137
- Brand: Mersen Ferraz Shawmut Chase FusesAmperage Rating: 1000 AApplication: Mains Feeders Large motors Lighting, heating & general loads Circuit breaker back-up DC rated: UPS DC links, battery disconnects, other DC applicationsClass: Class LConnection: BladeCountry of Origin: MXInterrupt Rating: 200 kAMaterial: GMGMounting: BoltedResponse Time: Time-DelaySize: 10.75 x 2.5 inStandard: A4BQ (100-6000) UL listed to standard 248-10 File E2137 DC listed to UL standard 248 (100-2000A) CSA certified to standard C22.2 No. 248.10 (601-6000A) A4BQ (100-6000) - TA UL listedSub Brand: Amp-Trap 2000®Type: Class LVoltage Rating: 600 VAC