MFG #FBO32/835/6/ECO
UPC #04613521670
SKU #2686638
Product description
SYL FBO32/835/6/ECO 21670 32WATT T8 835 CURVALUME 6" LEG SPACING RAPID/INSTANT START FLUORESCENT LAMP 3500K COLOR TEMPERATURE 82CRI
Sylvania OCTRON® CURVALUME® U-Bent Fluorescent Lamp, FBO32/835/6/ECO Designation, 32 W Wattage, 137 VAC, Fluorescent Lamp, Medium Bi-Pin Lamp Base, T8 Shape, 2850 Lumens, 20000 hr Average Life, 82 CRI, 3500 K Color Temperature, Phosphor Coated Lamp, Rapid Start, Magnetic Ballast, 22-1/2 in L Dimensions
- Commercial and Residential Applications
- LAMP FLUOR U-BT 32W MDM BI-PIN FLUOR T8
- Product Catalog Page(s)
MSDS
Specification Sheet
- RoHS|TCLP Compliant
- Brand: Sylvania LampsAmperage Rating: Ballast DependentApplication: Commercial/ResidentialAverage Life: 20000 HRBase: Medium BipinBulb: T8Color Rendering Index (CRI): 82Color Temperature: 3500 KCountry of Origin: MULDesignation: FBO32/835/6/ECOFinish: phosphorShape: T8Special Features: see SYLVANIA.comSub Brand: OCTRON Curvalume EcologicTotal Harmonic Distortion: Ballast DependentType: FluorescentVoltage Rating: Ballast DependentWattage: 32 W