MFG #FO25/841/XP/ECO3
UPC #04613521774
SKU #287244
2 in Stock
Special Order Item. Minimum purchase may be required.
More available 05/11/2027
Product description
SYL FO25/841/XP/ECO3 21774 25WATT T8 841 36" RAPID/ INSTANT START FLUORESCENT LAMP 4100K COLOR TEMPERATURE 85CRI EXTENDED PERFORMANCE
Sylvania OCTRON® 800 XP® ECOLOGIC®3 Fluorescent Lamp, Extended Performance, FO25/841/XP/ECO3/21774 Designation, 25 W Wattage, Linear Fluorescent Lamp, Medium Bi-Pin Lamp Base, T8 Shape, 2175 Lumens, 40000 hr Average Life, 85 CRI, 4100 K Color Temperature, 47.78 in Length, 1.1 in Diameter, Phosphor Coated Lamp, Programmed/Rapid Start, Electronic Ballast, Enclosed Fixture
- Healthcare, Industrial, Office, Retail, Schools, Commercial and Residential Applications
- LAMP FLUOR 25W MDM BI-PIN UN FLUOR 85 T8
- Product Catalog Page(s)
MSDS
Specification Sheet
- TCLP Compliant|RoHS Compliant
- Brand: Sylvania LampsAmperage Rating: Ballast DependentApplication: Commercial/ResidentialAverage Life: 40000 HRBase: Medium BipinBulb: T8Color Rendering Index (CRI): 85Color Temperature: 4100 KCountry of Origin: MULDesignation: FO25/841/XP/ECO3Finish: phosphorShape: T8Special Features: see SYLVANIA.comStandard: TCLP Compliant|RoHS CompliantSub Brand: OCTRON 800 XP ECOLOGIC3Total Harmonic Distortion: Ballast DependentType: FluorescentVoltage Rating: Ballast DependentWattage: 25 W