SYL FO28/835/XV/SS/ECO
product-image
SYL FO28/835/XV/SS/ECO
MFG #FO28/835/XV/SS/ECO
UPC #04613521420
SKU #3889267
8 in Stock
Special Order Item. Minimum purchase may be required.
More available 05/11/2027
Product description
SYL FO28/835/XV/SS/ECO 21420 28WATT T8 835 48" RAPID/ INSTANT START FLUORESCENT LAMP 3500K COLOR TEMPERATURE 83CRI EXTENDED VALUE SUPESAVER
Sylvania OCTRON® XV SUPERSAVER® ECOLOGIC® Coated Fluorescent Lamp, Dimmable, Series: 800 XV, FO28/835/XV/SS/ECO Designation, 28 W Wattage, Fluorescent Lamp, G13 Medium Bi-Pin Lamp Base, T8 Shape, 2600 Lumens Initial/2445 Lumens Mean Lumens, 40000 hr Average Life, Warm White, 83 CRI, 3500 K Color Temperature, Phosphor Coated Lamp, Programmed/Rapid Start, 1.098 in Dia x 48 in L Dimensions