THHN 16TFFN-CU-STR-BK-2500
MFG #16TFFN-CU-STR-BK-2500
UPC #98010022702
SKU #74730
2500 in Stock
Stock Item
More available 05/29/2026
Product description
16TFFN-CU-STR-BK-2500 #16AWG TFFN STRANDED BLACK COPPER CONDUCTOR 2500' REEL
Generic Building Wire, Type TFFN, Reel/Spool Packaging, 600 VAC, 1 Conductor, Stranded Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 99 mil OD, 2500 ft Length, 26 Strands, PVC Insulation, Nylon Jacket, Black Jacket, 90 deg C