THHN 16TFFN-CU-STR-GY-500
THHN 16TFFN-CU-STR-GY-500
MFG #16TFFN-CU-STR-GY-500
UPC #98010010017
SKU #74576
11500 in Stock
Stock Item
More available 05/29/2026
Product description
16TFFN-CU-STR-GY-500 #16AWG TFFN STRANDED GRAY COPPER CONDUCTOR 500' SPOOL
Generic Building Wire, Type TFFN, Carton Packaging, 600 VAC, 1 Conductor, Stranded Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 99 mil OD, 500 ft Length, 26 Strands, PVC Insulation, Nylon Jacket, Gray Jacket, 90 deg C