THHN 350THHN-CU-STR-GY-CUT
MFG #350THHN-CU-STR-GY-CUT
UPC #03288691388
SKU #3842820
2835 in Stock
Stock Item
More available 05/14/2026 and 05/29/2026
Product description
350THHN-CU-STR-GY-CUT 350MCM THHN STRANDED GRAY COPPER CONDUCTOR
Southwire® NoLube® SIMpull® Building Wire, Type THHN/THWN-2/MTW, Reel Packaging, 600 VAC, 350 A, 1 Conductor, Stranded Copper Conductor, 350 kcmil Conductor, 797 mil OD, 2500 ft Length, 37 Strands, PVC Insulation, Nylon Jacket, Gray Jacket, 90 deg C