XHHWCU 10XHHW-CU-STR-GY-500
MFG #10XHHW-CU-STR-GY-500
UPC #03288624026
SKU #3922135
2000 in Stock
Stock Item
More available 05/23/2026
Product description
10XHHW-CU-STR-GY-500 #10AWG XHHW-2 STRANDED GRAY COPPER CONDUCTOR 500' SPOOL
Southwire® SIMpull® Building Wire, Type XHHW-2, Spool Packaging, 600 VAC, 30 A, 1 Conductor, Copper Conductor, 10 AWG Conductor, 171 mil OD, 500 ft Length, 7 Strands, Polyethylene Insulation, Nylon Jacket, Gray Jacket, 90 deg C