MFG #10PV-CU-STR-BK-2KV-CUT
UPC #73937391299
SKU #4160674
Product description
10PV-CU-STR-BK-2KV-CUT #10 AWG 19STR 2000V PV PHOTOVOLTAIC WIRE BLACK UL 4703 5000' REEL
Encore Wire Photovoltaic Wire, Reel Packaging, 1000/2000 VAC, 40 A, 1 Conductor, Stranded Copper Conductor, 10 AWG Conductor, 0.26 in OD, 5000 ft Length, 19 Strands, Polyethylene Insulation, PVC Jacket, Red Jacket, 90 deg C
- WIRE PHOTOVOLTAIC 1000/2000VAC 1 10AWG
- MSDS
Specification Sheet
- Buy American Act Compliant|RoHS Compliant
- Brand: XLPE Copper WireApplication: CommercialColor: RedConductor Material: CopperCountry of Origin: USAJacket Material: PVCNumber Of Conductors: 1Standard: Buy American Act Compliant|RoHS CompliantType: Cross-linked PolyethyleneVoltage Rating: 600 V