MFG #10PV-CU-STR-RD-2KV-2500
UPC #73937391298
SKU #4059332
7500 in Stock
Product description
10PV-CU-STR-RD-2KV-2500 #10 AWG 19STR 2000V PV PHOTOVOLTAIC WIRE RED UL 4703, 2500' REEL
Encore Wire Photovoltaic Wire, Reel Packaging, 1000/2000 VAC, 40 A, 1 Conductor, Stranded Copper Conductor, 10 AWG Conductor, 0.26 in OD, 2500 ft Length, 19 Strands, Polyethylene Insulation, PVC Jacket, Red Jacket, 90 deg C
- Brand: XLPE Copper WireApplication: CommercialColor: RedConductor Material: CopperConductor Size: 10Country of Origin: USAJacket Material: PVCNumber Of Conductors: 1Standard: Buy American Act Compliant|RoHS CompliantType: Cross-linked PolyethyleneVoltage Rating: 600 V