MFG #10MTW-BK-500
UPC #03288646770
SKU #26550
1000 in Stock
Stock Item
More available 05/14/2026 and 06/02/2026
Product description
10MTW-BK-500 #10AWG MTW 105 STRANDS BLACK 500' SPOOL
Southwire® Building Wire, Type TEW/AWM/MTW, 600 VAC, Stranded Copper Conductor, 10 AWG Conductor, 1800 mil OD, 500 ft Length, 104 Strands, PVC Insulation, Black Jacket, 105 deg C
- WIRE BLDG MTW 600VAC STRD COPPER 10AWG
- Product Catalog Page(s)
Specification Sheet
- CSA C22.2 File No.127/LL90458|UL 1015/1230/1032 File No. E49677
- Brand: MTW Machine Tool WireColor: BlackConductor Material: CUConductor Size: 10 AWGCountry of Origin: UKNInsulation Material: PVCNumber Of Conductors: 0Outside Diameter: 1800 MILSStandard: CSA C22.2 File No.127/LL90458|UL 1015/1230/1032 File No. E49677Strands: 104Type: 10Voltage Rating: 600 V