MFG #12MTW-RD-500
UPC #07940700061
SKU #26585
5750 in Stock
Stock Item
More available 05/14/2026 and 06/02/2026
Product description
12MTW-RD-500 #12AWG MTW 65 STRANDS RED 500' SPOOL
General Cable® Carol® Hook-Up Wire, Type AWM/MTW/TFF, Spool Packaging, 600 VAC, 20 A, 1 Conductors, Fully Annealed Bare Stranded Copper Conductor, 12 AWG Conductor, 0.155 in OD, 500 ft Length, 19/0.0185 Strands, PVC Insulation, PVC Jacket, Red Jacket, 90 deg C
- Motor, Transformer Lead and External Wiring of Machinery Applications
- WIRE HOOK-UP 600VAC 1 12AWG 500FT R