CORDMTW 16MTW-GY-500
CORDMTW 16MTW-GY-500
MFG #16MTW-GY-500
UPC #07940707651
SKU #26684
2000 in Stock
Special Order Item. Minimum purchase may be required.
More available 06/03/2026
Product description
16MTW-GY-500 #16AWG MTW 26 STRANDS GRAY 500' SPOOL
General Cable® Carol® Hook-Up Wire, Type MTW/AWM/TFF/MTW, Spool Packaging, 600 VAC, 8 A, 1 Conductors, Fully Annealed Bare Stranded Copper Conductor, 16 AWG Conductor, 0.123 in OD, 500 ft Length, 26/30 Strands, PVC Insulation, PVC Jacket, Gray Jacket, 90 deg C