MFG #USCC1I-DC24
UPC #78200120706
SKU #292948
Product description
MERSEN USCC1I-DC24 30AMP 24VDC 1POLE CLASS CC ULTRA SAFE FUSEHOLDER W/BLOWN FUSE INDICATOR
Mersen UltraSafeâ„¢ Fuse Holder, Series: USCC, 24 VDC, 30 A, 1 Pole, 1 Phase, Class: CC, Fuse Holder Code: D/W, Pressure Plate, 14 to 6 AWG Wire, DIN Rail Mount, -40 to 85 deg C, For Use With: ATDR, ATMR and ATQR Series Fuse, Polyamide, 3.07 in L x 0.69 in W x 2.32 in H
- For all circuits (including branch-circuits) up to 600 VAC/VDC for motors, control circuits and transformers
- HOLDER FUSE 24VDC 30A 14 TO 6AWG 1 1 CC