MFG #TV10-14R-XV
UPC #72849414414
SKU #3799049
Product description
TB TV10-14R-XV TERMINAL RING #12-#10AWG VINYL INSULATED 1/4" BOLT HOLE YELLOW 15/PK CATAMOUNT
Catamount® Ring Terminal, Series: TV, 12 to 10 AWG Conductor, 1/4 in Stud, 1.088 in Length, Brazed Seam Barrel, 0.134 in ID x 0.252 in OD Barrel, 0.472 in W x 0.039 in THK Tongue, 600 VAC, Specifications: 0.21 in Dia Maximum Insulation, 0.413 in Clearance, 75 deg C, Copper/Vinyl, Tin Coated, Yellow
- For use with WT112M and CM2000A tool