TB TV14-8R-XV
TB TV14-8R-XV
MFG #TV14-8R-XV
UPC #72849414410
SKU #3799040
15 in Stock
Special Order Item. Minimum purchase may be required.
More available 05/30/2026
Product description
TB TV14-8R-XV TERMINAL RING #16-#14AWG VINYL INSULATED #8 BOLT HOLE BLUE 15/PK CATAMOUNT
Catamount® Ring Terminal, Series: TV, 16 to 14 AWG Conductor, #8 Stud, 0.803 in Length, Brazed Seam Barrel, 0.091 in ID x 0.177 in OD Barrel, 0.26 in W x 0.031 in THK Tongue, 600 VAC, Specifications: 0.248 in Clearance, 75 deg C, Copper/Vinyl, Tin Coated, Blue